Един от интересните феномени в европейския филмов свят през 2019 година е новият възход на киното в Австрия. София Филм Фест е следял през годините киното на Австрия, като в програмите са включвани филми на водещите автори от страната. Сред тях предимно са били творбите на световните майстори Михаел Ханеке, Улрих Зайдел и Джесика Хауснер.
Изминалата година беше силна и богата на награди, международното признание е сериозно доказателство за стойността на новите австрийски филми. Програмата "Фокус Австрия" на 24-тия София Филм Фест есен се осъществява в партньорство с Австрийско посолство – София.
В "Малкия Джо", копродукция между Австрия, Великобритания и Германия, режисьорката Джесика Хауснер разказва историята на една самотна майка, служител в корпорация, която разработва нови видове растения. Алис създава едно специално пурпурно цвете - впечатляващо красиво, притежаващо лечебни свойства. Ако се отглежда правилно и му се говори редовно, цветето може да направи собственика си щастлив. Въпреки забраната на компанията да се изнасят растения, Алис подарява едно цвете на сина си Джо. Наричат го "Малкия Джо", но заедно с растението растат и подозренията на Алис, че нейното ново създание може би не е толкова безобидно... За ролята си в "Малкия Джо" Емили Бийчъм получи наградата за най-добра актриса в Кан. Само този филм от селекцията може да бъде видян на две прожекции: 30 септември – 19.30 часа – в кино "Люмиер Лидл" и на 7 октомври – 20.30 часа – във Филмотечно кино "Одеон".
Съдбовната среща между бежанец и австрийски пенсионер е в основата на сюжета на филма на сценариста и режисьора Карл Марковиц "Нобади". 91-годишен мъж живее в малко жилище във Виена. Когато една нощ любимото му куче умира, той решава да се раздели подобаващо със скъпия си приятел и неохотно приема помощта на Адиб, мигрант от Афганистан. Докато двамата се опитват да преодолеят взаимните си предразсъдъци, Адиб намира начин да успокои Роберт, а той не може да сдържи загрижеността си, когато вижда дълбоката и незаздравяла рана на крака на Адиб. Емпатията и човещината излизат на преден план и само за няколко часа двама души, които нямат нищо общо помежду си, споделят всичко. ЕДИНСТВЕНАТА прожекция на филма е на 6 октомври – 1.:00 часа – в Дома на киното.
Игралният дебют на майсторът-документалист Андреас Хорват е "Лилиан" – уникален разказ, създаден по истинската история на емигрантката Лилиан Алинг - рускиня, която решава да напусне Ню Йорк и пеша да се завърне в родината си. Годината е 1927. По случайност Лилиан е открита от работници в канадските северни гори. Въпреки предупрежденията, тя продължава пътуването си сама. Това е хрониката на едно бавно изчезване… На кинофестивала в Хайфа ’19 филмът печели "Златна котва“"за най-добър дебют, а в Цюрих ’19 – Почетен диплом. единствената прожекция на "Лилиан" е на 8 октомври – 20.00 часа – в Дома на киното.
Част от "Фокус Австрия" на 24-тия София Филм Фест е и копродукцията между Австрия и Германия "Проблемът да бъдеш роден" на Сандра Волнер, която получи Специалната награда на журито в секцията "Encounters" на Берлинале 2020.
Главен герой в тази научнофантастична история е робот на име Ели, който прилича на 10-годишно момиче и не знае причината за своето съществуване. Ели живее с мъж, когото нарича свой баща. Заедно те се наслаждават на лятото. Тя споделя неговите спомени и всичко останало, което той я е програмирал да си спомня. Спомени, които означават много за него, но нищо за нея… единствената прожекция на филма е на 12 октомври – 18.00 часа – в Дома на киното.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Саудитска Арабия възстанови пълния капацитет на петролопровода "Изток-Запад"
Унгарците гласуват на ключови избори, наблюдавани от ЕС, САЩ и Русия
Повечето храни, плодове и зеленчуци у нас продължават да поскъпват
Мирните преговори между САЩ и Иран завършиха без споразумение
Акция на седмицата: „Шелли груп“ ЕД
Заплашва ли ни нова финансова криза в сектора на частното кредитиране?
Атински Великден: Традиция, аромат и агнета на шиш
Жестока катастрофа в Румъния взе жертва и рани три деца
Рецепта за разядка с останалите яйца от Великден
Цените на храните продължават да растат на борсите у нас
Реал Мадрид си връща Тони Кроос!
Историческо! Жена поема Унион Берлин
Липсата на Веласкес е бонус за Левски срещу ЦСКА
Как Левски оправда очакванията, за разлика от ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 12 април
След 34:0: Този път Сливен вкара "само" 31 гола на "боксова круша"
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
3 рецепти, с които да използвате яйцата от Великден
3 кето рецепти за Великден
Седмична таро прогноза за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 12 април
Великден е, Христос воскресе!
И Мадяр гласува: Няма да загубим вота
Вървим към тотална икономическа криза
На Великден двама души получиха шанс за нов живот
Орбан даде своя вот, заяви, че е "тук, за да спечели"
Основните храни отново поскъпват, ето кои
Зимният сезон в курортите ни приключва
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера